02 بهمن 1398
رویداد بازخوانی هویت قم و حرم حضرت معصومه (س) در نمایشگاه تصاویر

رویداد بازخوانی هویت قم و حرم حضرت معصومه (س) در نمایشگاه تصاویر

تاریخ انتشار: 1398/09/06|   بازدید: 59 |  print

کارشناس طراح شهری اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: نمایشگاه عکس و تصویر «نیم‌هزاره هویت مصور شهر قم و حرم حضرت معصومه (س)» در حاشیه کمیسیون تخصصی هنر، معماری و شهرسازی اسلامی پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانیِ اسلامی در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.

 

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، محمد رضایی ندوشن ضمن اعلام خبر فوق افزود: این نمایشگاه حاصل طرحی پژوهشی است که توسط پژوهشکده معماری و شهرسازی پایدار و به سفارش اداره‌ کل راه و شهرسازی استان قم  تهیه شده است.

مجری طرح با اشاره به این که این پژوهش با هدف جمع‌آوری اسناد تصویری شهر قم و بازشناسی هویت گذشته قم، طی مدت چهار سال انجام شده اظهار داشت: از ویژگی‌های این پژوهش می‌توان به یافتن منابعی برای نخستین بار، اصلاح اشتباهات مآخذ گذشته در مورد منابع تصویری، یافتن روند تغییرات کالبدی در شهر قم، یافتن روند تغییرات حرم حضرت معصومه(س)، امکان تدوین تاریخ عکاسی و تاریخ معماری و شهرسازی در قم، همچنین معرفی آرشیوی از منابع تصویری برای تحقیقات مشابه، اشاره کرد.

وی گفت: ماحصل این طرح پژوهشی جمع‌آوری ۳۵۰۰ سند تصویری از منابع و مآخذ متعدد داخلی و خارجی است. آثار جمع‌آوری شده بر اساس سال تولید و نام صاحبان آثار منظم شده است.

رضایی ندوشن در این خصوص توضیح داد: در این بین، ۴۳ نقاشی و گراور از سفرنامه های دوره صفوی و قاجار، 248 عکس از عکاسان ایرانی و خارجی دوره‌ی قاجار، 118عکس از دوره پهلوی اول و عکس‌های متعددی از دوره پهلوی دوم گردآوری شده که با محتوای دورنمای شهر قم، حرم حضرت معصومه، بناهای معماری، ابنیه تاریخی قم  و ویژگی‌های فرهنگی مردم قم می‌باشند.

وی تصریح کرد: در نهایت ۲4 قطعه عکس و تصویر از این مجموعه در این نمایشگاه به نمایش درآمده که برخی از آنها برای نخستین بار است که معرفی می‌شوند.

بازدید برای عموم آزاد و رایگان است.

زمان افتتاح: چهارشنبه، ۶ آذر ماه ۱۳۹۸، ساعت ۸ الی ۱۷

زمان بازدید: ۶ الی ۱۳ آذر ۹۸، ساعت بازدید: ۱۰ الی ۱۳

مکان: دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده معماری و شهرسازی، نگارخانه زنده‌یاد جاوید

  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد